Innowacyjne rozwiązania finansowe dla sektora agro, maszyny rolnicze, zaawansowane technologicznie nawozy i narzędzia usprawniające pracę w gospodarstwach – zdobyły wyróżnienia „Innowacyjny Produkt Rolniczy 2018″. Jury doceniło firmę Concordia Polska TUW za ubezpieczenie Concordia Produkcja Zwierzęca w kategorii „Finanse i ubezpieczenia”. Gala wręczenia nagród towarzyszyła konferencjom „Narodowe wyzwania w rolnictwie” oraz „Sady i Ogrody”, zorganizowanym przez Grupę PTWP 7 listopada br. w Warszawie.
Celem konkursu „Innowacyjny Produkt Rolniczy 2018″ jest wyróżnienie pomysłów i działań przyczyniających się do poprawy warunków gospodarowania i funkcjonowania przedsiębiorstw oraz osób zarządzających gospodarstwami rolnymi.
– Już po raz czwarty wręczamy nagrody za „Innowacyjny produkt rolniczy”. Wyróżnienia trafiają do firm, które pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla rolnictwa. Cieszę się szczególnie, że są wśród nich również firmy polskie – powiedział Wojciech Denisiuk, Redaktor Naczelny magazynu Farmer i portalu farmer.pl. – Jestem przekonany, że innowacyjne rozwiązania pozwalają zmieniać się na lepsze nie tylko rolnictwu, ale też są bodźcem do rozwoju firm produkujących dla rolnictwa. Dużo wskazuje na to, że w przyszłości to właśnie nowoczesność i innowacyjność pozwolą zachować konkurencyjność polskiemu i europejskiemu rolnictwu. Nagrody, które dziś wręczamy, są również za to, że potrafią Państwo dostrzegać problemy, z którymi rolnicy zmagają się w codziennej pracy i pomagacie je rozwiązać – dodał.
Nagrody „Innowacyjny Produkt Rolniczy 2018″ przyznane zostały w dziewięciu kategoriach: nawozy, środki ochrony roślin i materiał hodowlany, nasiennictwo, pasze i dodatki paszowe, budynki inwentarskie i ich wyposażenie, ciągniki rolnicze, pozostałe maszyny rolnicze (kombajny, pługi, siewniki itp.), programy i urządzenia wspomagające prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz finanse i ubezpieczenia. To w tej ostatniej Concordia została wyróżniona za produkt: Concordia Produkcja Zwierzęca, czyli ubezpieczenie skierowane do sektora drobiarskiego, pozwalające zapobiec utracie płynności finansowej w wyniku wystąpienia m.in. chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu, a także przegrzania stada, zatrucia oraz przepięć czy awarii w dostawie prądu. Odpowiedzialność Concordii zachodzi nawet wtedy, kiedy ubezpieczone stado jest całkowicie zdrowe, ale w jego sąsiedztwie wystąpiła jedna z chorób zakaźnych zwierząt, np. ptasia grypa i z powodu blokad nałożonych przez lekarzy weterynarii zwierzęta lub jaja nie mogą być sprzedane.
– Dziękuję serdecznie jury konkursu za wyróżnienie i docenienie naszej pracy, która zaowocowała stworzeniem produktu dla producentów drobiu. Dziękuję również moim współpracownikom, którzy ciężko pracowali i zebrali dużo informacji o podobnych rozwiązaniach funkcjonujących na rynkach zagranicznych. To wszystko pozwoliło rozwinąć produkt niedostępny dotychczas na polskim rynku – powiedział Michael Lösche, Członek Zarządu Concordii. I dodał – Choroby nie znają granic. Ptasia grypa może doprowadzić do bardzo poważnych strat finansowych. Produkt Concordia Produkcja Zwierzęca jest narzędziem, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą utrzymać swoją płynność finansową.
W jury konkursu „Innowacyjny Produkt Rolniczy 2018″ znaleźli się: inż. Sebastian Dorociński, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, dr Marcin Gołębiewski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Witold Grzebisz, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, prof. Aleksander Lisowski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Roman Kierzek, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, prof. Marek Korbas, Instytut Ochrony Roślin, prof. Aleksander Lisowski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Marek Mrówczyński, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, dr hab. Tomasz Niemiec, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Sławomir Podlaski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także: Wojciech Denisiuk, redaktor naczelny miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl, Wojciech Konieczny, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl oraz dziennikarze miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl: Iwona Dyba i Karol Hołownia.
W ocenie produktów pod uwagę brano nowe techniki produkcji, pozwalające na bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów gospodarstwa i mniejsze zużycie środków produkcji, ochronę bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym oraz innowacje związane z zapewnieniem wyższego poziomu zdrowotności i dobrostanu zwierząt hodowlanych. Wśród laureatów znalazły się firmy polskie, które śledząc światowe trendy, proponują innowacyjne rozwiązania dopasowane jednocześnie do potrzeb polskich rolników, sadowników i ogrodników.
Justyna Szafraniec
Rzecznik prasowy
Grupa Generali